O násSportovní aktivityKalendář akcíVýsledkyFotogalerieNovinkyKontaktyNaši partneři a sponzořiFormuláře

SPORTOVNÍ AKTIVITY


 

Všechny níže uvedené aktivity jsou k dispozici zdravotně postiženým dětem i dospělým v našem regionu, kteří mají možnost si je vyzkoušet a naučit se je. Sport je nejen součástí rehabilitace ale i mimoškolní výchovy.
Do vedení sportovních kroužků jsou zapojeni rehabilitační pracovníci, vychovatelé a v neposlední řadě kvalifikovaní trenéři.
Na všechny členy naší TJ se vztahuje pojištění, které platí pro všechny akce pořádané naší TJ nebo Českou federací Spastic Handicap o.s.
Sportovci, kteří ve své zdravotní kategorii dosahují dobrých výsledků jsou vysíláni na závody, kde mají možnost si změřit síly a porovnat výsledky s dalšími vrstevníky z jiných tělovýchovných jednot tělesně postižených. Ti nejlepší jsou dále vybíráni do reprezentačních družstev naší republiky, kde členové naší TJ dosáhli již met nejvyšších a to jak na Paralympiádách, tak na Mistrovstvích světa, Mistrovstvích Evropy a různých světových soutěžích.
Členství v naší TJ je dobrovolné, členské příspěvky jsou ve výši 100 Kč za rok. Ostatní finanční příspěvky jsou na zvážení a možnostech každého člena.
V současné době naše TJ organizuje tyto sportovní aktivity: atletika, boccia, cyklistika, lukostřelba, plavání, stolní tenis, šachy, vodní turistika, závěsný kuželník a běžecké lyžování.

Všechny níže uvedené aktivity jsou k dispozici zdravotně postiženým dětem i dospělým v našem regionu, kteří mají možnost si je vyzkoušet a naučit se je. Sport je nejen součástí rehabilitace ale i mimoškolní výchovy.


Do vedení sportovních kroužků jsou zapojeni rehabilitační pracovníci, vychovatelé a v neposlední řadě kvalifikovaní trenéři. Na všechny členy naší TJ se vztahuje pojištění, které platí pro všechny akce pořádané naší TJ nebo Českou federací Spastic Handicap o.s.


Sportovci, kteří ve své zdravotní kategorii dosahují dobrých výsledků, jsou vysíláni na závody, kde mají možnost si změřit síly a porovnat výsledky s dalšími vrstevníky z jiných tělovýchovných jednot spasticky nebo tělesně postižených. Ti nejlepší jsou dále vybíráni do reprezentačních družstev naší republiky, kde členové naší TJ dosáhli již met nejvyšších a to jak na Paralympiádách, tak na Mistrovstvích světa, Mistrovstvích Evropy a různých světových soutěžích.


Členství v naší TJ je dobrovolné, členské příspěvky jsou ve výši 100 Kč za rok. Ostatní finanční příspěvky jsou na zvážení a možnostech každého člena.


V současné době naše TJ organizuje tyto sportovní aktivity: atletika, boccia, cyklistika, lukostřelba,  šachy, vodní turistika a závěsný kuželník.

 

Atletika


 

 • Je určena pro všechny věkové kategorie a všechny druhy postižení.
 • Běhy na krátké i dlouhé tratě, jízdy na vozíku, běhy na Petrách (chodítka podobná tříkolce bez šlapek s podporou hrudníku).
 • Hody pytlíkem do dálky a výšky (pytlík s fazolemi), hody kuželkou (dřevěnou) do dálky, hod míčkem do dálky, vrh koulí, diskem a hod oštěpem, skoky do dálky.

 

Boccia


 

 • Boccia (čti boča) je starořímská soutěž, při které se koulemi házelo k cíli. Zásluhou římských vojáků se boccia dostala za hranice Itálie a sloužila pravděpodobně za základ anglického Lawn bowlingu. Hra v koule je doposud rozšířená v jižní a západní Evropě. Hra má mnoho podob i názvů např. petaque, balina, bowles apod.

 

 • Boccia se poprvé objevila na Paralympijských hrách v Barceloně roku 1992. Tento sport je pravidly vymezen nejvíce postiženým sportovcům s dětskou mozkovou obrnou, kteří jsou zcela odkázáni na dopomoc druhé osoby. Je třeba říci, že si skutečně brzy mezi velmi těžce ochrnutými sportovci získala celosvětovou oblibu.

 

 • Každá strana, tj. jednotlivec nebo družstvo, má vždy šest malých kožených míčků. Jedna strana hraje s modrými a druhá s červenými míčky. Hráči mohou míčky odhazovat, odkopávat, nebo použít k jejich umístění v poli pomocných prostředků, které mají tvar rampy nebo roury. Cílem hry je dostat co nejblíže k bílému cílovému míči (tzv. „jack") co nejvíce svých míčků. Hráči mohou také odrážet soupeřovy míčky i cílový míček do nevýhodnějších pozic i do autu. Tím hra nabývá na dynamičnosti a zajímavosti a k jejímu zvládnutí je zapotřebí nejen značná dávka soustředění a svalové koordinace ale i nezbytná dávka logického myšlení a taktiky.

 

 • Hra je určena pro hráče s nejtěžším stupněm postižení dětskou mozkovou obrnou, nebo jakéhokoliv velmi těžkého poškození mozku, s následkem pohybového handicapu. Jedná se o sportovce, kteří mají ochrnuty všechny čtyři končetiny, pohybují se na vozíku a boccia je pro ně prakticky jediným sportem, který se provozuje na nejvyšší světové úrovni, tedy na Paralympijských hrách.

 

Soutěže v BO:


Jednotlivci ve všech třídách (BC1,BC2,BC3 a BC4), družstva ve třídě BC4, smíšená družstva tříd BC1 a BC2.

 • Rozlišují se čtyři hráčské třídy v závislosti na stupni postižení, které se označují BC1, BC2 BC3 a BC4.

Ve třídě BC1 hrají hráči, kteří mohou mít pomocníka-asistenta, který na jejich požádání jim smí podávat míčky, upravit polohu vozíku a pod.

 

Třída BC2 nemá pomocníka a hráči si sami podávají míče a upravují polohu vozíku.

 

Třída BC4 jsou hráči tělesně postižení, nikoliv spasticky, hrají bez pomocníka, sami si upravují   vozík a podávají míče, nepoužívají pomůcky.

 

Hráči s nejtěžším postižením, kteří nejsou schopni odhazovat či odkopávat míče na hrací plochu soutěží ve třídě BC3 a používají pomocných prostředků k odhodu míče. Tyto pomůcky mají tvar rampy, kterou obsluhuje spoluhráč (pomocník), který je však po celou dobu hry otočen zády do hřiště a řídí se pouze pokyny závodníka. Hráč přidržuje míček na rampě rukou, bradou, speciální pomůckou upevněnou na čele apod. Po nastavení rampy do správného směru a výšky spoluhráčem jej pouze uvolní a míček se po skloněné rampě uvede sám do pohybu. Jednotlivci a družstva třídy BC4 hrají na 4 směny, tříčlenná družstva složená ze tříd BC1 a BC2 hrají na 6 směn.

 

 • Hřiště na bocciu tvoří obdélník o rozměru 10 × 6 m, který je na jedné užší straně opatřen 6ti boxy (každý o rozměru 1×2,5 m pro umístění hráčů, případně i spoluhráčů. Uvnitř hrací plochy je vymezeno území pro umístění cílového míčku a kříž (tzv. jack cross), kam se umisťuje cílový míč v  případě, že je vyražen do autu.

 

 • Souprava pro bocciu obsahuje šest červených, šest modrých a jeden bílý míček. Součástí soupravy je měřící pásmo na měření vzdálenosti míčků, lepící páska na vyznačení hřiště a kontejner, ve kterém je vše umístěno.

 

 

Cyklistika 

 

Cyklistika je určená pro ty, kteří jsou schopni udržet rovnováhu na kole nebo na tricyklu (tříkolce), ve všech věkových kategoriích.

 • Tricykl (tříkolku) mohou zvládnout i sportovci na vozíku, chodící o berlích nebo ti, kteří mají problémy se stabilitou při chůzi.
 • Bicykl (kolo) je určen pro ty, kteří již zvládli jízdu na kole či tricyklu.
 • Závody jsou pořádány 2x až 3x ročně.

 

 

 

Lukostřelba

 

Lukostřelba je určená pro sportovce starší 11 let na vozíku, chodící a chodící s opěrnou pomůckou.

 

 

Šachy

  

Šachy jsou určeny pro všechny druhy postižení a všechny věkové kategorie.

 

 

Vodní turistika 

 

Vodní turistika je určena pro sportovce od 9 let, kteří mají stabilní sed a jsou schopni udržet pádlo.

 • zvládnutí jízdy na pramici na řece
 • víkendové sjezdy řek
 • vodácký putovní tábor na řece Berounce spojený s tábořením

 

 

Závěsný kuželník

 

Závěsný kuželník je určen pro vozíčkáře a chodící s opěrnou pomůckou (berle, chodítka).

 


 

 

aktuality

Od 1.1.2018 se mění vedení TJ Spastic Sport Praha.

TJ Spastic Sport Praha svolává Valnou hromadu.

Jirka Hindr u prezidenta republiky.

Tři medaile tricyklistů ze SP ve Španělsku.

P. Strnad na MČR v šachu třetí.

Spastic Sport Praha pořadatelem MČR v terčové LU 2015

Jirka Hindr mezi nejlepšími paracyklisty 2014

Úspěch na silničním MS 2014 v paracyklistice v USA.

V sobotu 17.4. jsme uspořádali závod v terčové lukostřelbě.

David Drahonínský 2. nejlepším sportovcem.

David Drahonínský nejlepším sportovcem ČFSH.

Opustil nás boccista Milan Dvořák.

David Vondráček si vyjel bronz v závodě tricyklů.

D.Drahonínský vystřílel stříbro na LPH v Londýně.

V sobotu 12.5.2012 jsme pořádali lukostřelecké závody.

Díky sponzorům máme propůjčený automobil k zajištění přepravy našich sportovců.

Pokud zjistíte nějaké nesrovnalosti v uvedených podkladech, případně nefungující součásti těchto stránek, upozorněte mě, prosím, emailem na adresu p.zampach@gmail.com.

 

Copyright @ 2012 spasticsportpraha.cz